Wpływ wilgoci na drewno – na co uważać

Opublikowany dnia Mar 20 2019 - 11:34am przez Igor Szymański

O tym, że tarcica pozyskana ze świeżo ściętych drzew nie nadaje się do użytku wie każdy, mało kto ma jednak świadomość, co odpowiada za taki stan rzeczy. Winowajcą jest w tym wypadku nadmierna wilgotność, która sprawia, że zastosowane w stolarstwie czy budownictwie, deski takie mogły by pękać, odkształcać się i rozsychać, czyli tracić zarówno walory użytkowe, jak i estetyczne.

Wilgotność drewna

W świeżo pozyskanych deskach obecne są dwa rodzaje wody, woda wolna oraz woda związana. Pierwsza wypełnia pory drewna, druga natomiast znajduje się w ścianach komórkowych, pierwsza jest stosunkowo łatwa do usunięcia, druga za to o wiele trudniejsza. Cały sekret polega zatem na takim przeprowadzeniu procesu suszenia, aby osiągnąć optymalną dla celów użytkowych wilgotność unikając przy tym wypaczania drewna. Stan ten możemy osiągnąć metodą sztuczną, z wykorzystaniem suszarek komorowych z wymuszonym obiegiem powietrza oraz podwyższonej, regulowanej temperaturze lub metodą naturalną, na wolnym powietrzu. Druga opcja zajmuje o wiele więcej czasu, daje jednak znacznie lepsze efekty jeśli chodzi o parametry użytkowe desek. Podczas odpowiednio przeprowadzonego procesu suszenia, zwanego sezonowaniem, drewno traci swoją pierwotną wilgotność nie zmieniając przy tym wymiarów.

Wpływ wilgotności drewna na wytrzymałość

Wiemy już mniej więcej, jaki może być wpływ wilgotności na wytrzymałość drewna, teraz zatem należy się zastanowić, co z tego wynika. Otóż, przede wszystkim, dla uzyskania wytrzymałej konstrukcji, należy fachowo dobierać deski do charakteru prowadzonych prac. I tak, posługując się przykładem, optymalna wilgotność drewna na meble oraz podłogę powinna wynosić od 6 do 10 %, natomiast na ramy okienne, drzwi i inne elementy mające stały kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, od 10 do 15 %. Stosując się do tych zaleceń możemy mieć pewność, że wpływ wilgotności na drewno będzie ograniczony do minimum, jednak należy się liczyć z tym, że nia da się go zniwelować w 100 %. Deski są bowiem materiałem naturalnym, który nieustannie pracuje i, na przestrzeni lat, może ulec drobnym odkształceniom. Pojawienie się niewielkich szczelin w boazerii czy parkiecie lub niewielkie, miejscowe skrzypienie podłogi nie jest niczym złym i należy je traktować jako część uroku drewna. Z drugiej strony, mimo tych niewielkich wad, pamiętajmy, że wysokiej jakości drewno jest materiałem niemal niezniszczalnym, na co niezbitym dowodem są sarkofagi faraonów oraz inne, liczące setki lub tysiące lat konstrukcje. Więcej przydatnych informacji znajdziecie tutaj: https://www.vidaron.pl/poradnik/drewno-a-zalegajacy-snieg-wplyw-skrajnej-wilgoci-na-drewno

Dodaj komentarz