Konserwacja drewnianych schodów i poręczy

Opublikowany dnia Lut 5 2019 - 10:49am przez Igor Szymański

Drewniane schody to jeden z tych elementów wystroju wnętrz, które w pełni zasługują na określenie „ponadczasowe”. Doskonale komponują się zarówno z aranżacjami klasycznymi, jak i nowoczesnymi, w tym minimalistycznymi, skandynawskimi czy loftowymi. Jeżeli chodzi o tę ostatnią grupę, to schody z drewna wspaniale ocieplają wystrój i kreują w domu przyjazną, przytulną atmosferę. Niestety jednak, w wyniku intensywnej eksploatacji z czasem ulegają one zniszczeniu, co objawia się przede wszystkim wytarciem stopni i poręczy. Na szczęście jednak nie oznacza to, że należy je wymienić na nowe. Wystarczy kilka prostych zabiegów, które z powodzeniem możemy wykonać samodzielnie, aby tchnąć w nie nowe życie. Aby ułatwić zadanie w niniejszym tekście przedstawiona została renowacja schodów drewnianych krok po kroku.

Krok 1 – przygotowanie podłoża

Prace powinniśmy rozpocząć od starannego przygotowania powierzchni. Warto tu podkreślić, że choć zadanie to może się wydawać dość mozolne i mało pasjonujące, musi być wykonane z najwyższą dbałością o szczegóły, w przeciwnym bowiem razie efekt końcowy będzie mało zadowalający. Na tym etapie będzie nam potrzebny papier ścierny lub szlifierka oscylacyjna. Za pomocą tych narzędzi musimy dokładnie usunąć starą powłokę, co przyspieszy aplikację nowego lakieru i sprawi, że powłoka i pozwoli uzyskać powierzchnię o równomiernym wybarwieniu i dobrze widocznym usłojeniu. Ponadto, jeżeli zauważmy w drewnie jakieś ubytki, możemy je zaszpachlować odpowiednim, dobranym kolorystycznie preparatem.

Krok 2 – wybór produktu

Kiedy już uporamy się z pierwszym zadaniem, możemy przystąpić do malowania. Najpierw jednak powinniśmy wybrać odpowiedni produkt, pamiętając przy tym, że schody to miejsce wyjątkowo intensywnie eksploatowane, dlatego optymalne rozwiązanie to takie, które łączy walory użytkowe i estetyczne. Musi być on zatem odporny na ścieranie, działanie wilgoci oraz wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Dobrym pomysłem są tu między innymi oleje do drewna wzbogacone dodatkiem wosku oraz bejce i lakiery.

Krok 3 – aplikacja nowej powłoki

Przed użyciem zarówno lakier, bejcę, jak i olej należy dokładnie wymieszać, co zagwarantuje jednolitą konsystencję oraz barwę. Co istotne, każdy z tych produktów nakładamy nieco inaczej. Jeżeli chodzi o olej, to najlepiej sprawdzi się w tym celu pędzel lub gąbka. Bejcę aplikujemy tamponem lub szmatką, wcierając ją do uzyskania jednolitego wybarwienia. Z kolei lakier kładziemy dedykowanym do tego celu wałkiem. Co istotne, renowacja schodów drewnianych wewnętrznych pozwala uniknąć czasochłonnej i kosztownej wymiany, wiąże się jednak z pewnymi niedogodnościami. Otóż schody muszą zostać wyłączone z użytku do momentu całkowitego wyschnięcia nowej powłoki.

Dodatkowe uwagi

Odświeżenie schodów to zabieg, któremu zawsze powinna towarzyszyć renowacja poręczy drewnianych. Zadanie to nie różni się znacząco od remontu stopni, trzeba jednak mieć świadomość, że, zwłaszcza w przypadku ozdobnych balustrad, może wymagać dużo czasu i cierpliwości. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.sniezka.pl/poradniki/porady-techniczne/jak-odnowic-stare-drewniane-schody-i-porecze

Dodaj komentarz