Kiedy planować ocieplanie budynku?

Opublikowany dnia Lis 14 2018 - 1:38pm przez Igor Szymański

Ocieplenie ścian budynku to ochrona przed uciekaniem ciepła na zewnątrz. Jest to konieczne ze względu na ilość miesięcy, kiedy trzeba ogrzewać dom. Ocieplanie jest potrzebne, ale warto jeszcze wiedzieć, kiedy je wykonać.
Położenie materiału izolacyjnego to oszczędność energii, a więc i pieniędzy. Z tego względu można chcieć wykonać tę pracę jak najszybciej. Jednak nie każda pora jest na nią dobra. Nie może być wtedy ani zbyt zimno, ani zbyt gorąco. Ważne jest też, kiedy ocieplać dom od chwili jego wybudowania. Nie powinno się tego wykonywać zaraz po jego postawieniu.

Kiedy ocieplać budynek – pora roku i temperatura

Czas, w jakim zaleca się wykonać prace związane z ociepleniem, to wiosna i jesień. Nie ma wtedy mrozów ani upałów. Zarówno ujemne, jak i wysokie temperatury mogą zaszkodzić trwałości ocieplenia. Materiał izolacyjny może zacząć odpadać i będą potrzebne poprawki. Temperatury muszą być dodatnie, czyli przynajmniej kilka stopni na plusie. Moment, kiedy najlepiej ocieplać budynek, to wtedy, gdy takie temperatury utrzymują się i w dzień, i w nocy. Nie powinno też być cieplej niż 25°C. Taki zakres temperatur to właśnie okres wiosny i jesieni.
Jeśli zakończy się budowę domu latem, lepiej zaczekać z kładzeniem styropianu czy innego materiału izolacyjnego. Będzie wtedy zbyt gorąco. Jest jeszcze jeden powód, by z tym zaczekać.

Kiedy kłaść ocieplenie – czas od postawienia domu

Materiały użyte do wzniesienia budynku i zaprawa zawierają wodę. Konieczny jest więc czas, kiedy budynek pozostanie bez izolacji. W tym czasie pozbędzie się wilgoci. W przykładzie z budynkiem ukończonym latem najlepiej zaczekać z wykonaniem izolacji cieplnej chociaż do wiosny. Przez zimę może on postać niezamieszkany. Zaleca się nawet, by czas od postawienia budynku do wykonania ocieplenia nie był krótszy niż 12 miesięcy. Kiedy nie można czekać, to może to potrwać i o połowę krócej. Dłużej jednak będzie trwało pozbywanie się wilgoci ze ścian. I bardzo ważne jest zadbanie o prawidłową wentylację budynku. Z ociepleniem też nie można za bardzo zwlekać. Każda zima, kiedy ogrzewa się dom, a nie jest on ocieplony, to wyższe rachunki za ogrzewanie.
Temperatury muszą być odpowiednie. Nie można też od razu ocieplać, lepiej zaczekać, bo woda musi odparować z budynku. Trzeba wybrać najlepszy czas na to. Ważne jest także, żeby w ogóle zaplanować, kiedy ocieplać budynek. Wiadomo, kiedy on już powstanie, kiedy ma się w planach przeprowadzkę, więc można ustalić taki termin. Kiedy się tego nie zaplanuje już na etapie budowy, powstaje sytuacja, że mija czas, a materiału izolacyjnego na ścianach ciągle nie ma. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/ocieplanie-scian-a-warunki-atmosferyczne-temperatura-powietrza-i-podloza

Dodaj komentarz