Japoński ogród – zrób to sam!

Opublikowany dnia Lut 9 2019 - 1:31pm przez Igor Szymański

Jak wygląda ogród japoński? Najprościej rzecz ujmując jest on mocno zbliżony do natury, a, w idealnym ujęciu, ingerencja człowieka jest w nim prawie wcale niewidoczna. Sztukę aranżowania takich krajobrazów mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni doprowadzili do perfekcji, dzięki czemu pełniły one nie tylko rolę dekoracyjną, ale również duchową. Ogrody znajdowały się przy praktycznie każdym klasztorze buddyjskim, a ich pielęgnacja i kontemplacja miała pomóc w osiągnięciu oświecenia. Co za tym idzie, przestrzenie te tworzone były w oparciu o ściśle określone schematy, a każdy element kompozycji symbolizował jeden z aspektów nauki zenistycznej.

Ogród japoński – aranżacje

Naturalność formy, wyrafinowana prostota oraz stojąca za tym wszystkim filozofia sprawiły, że ogrody japońskie zyskały sobie sporą popularność na Zachodzie. Za taki stan rzeczy odpowiada nie tylko ich wartość estetyczna, ale również popularyzacja orientalnej kultury, wzorców oraz filozofii. Co niemniej istotne, japońskie ogrody, ze względu na charakter kompozycji, stanowią wprost wymarzone dopełnienie nowoczesnej, minimalistycznej architektury, i to zarówno budynków użyteczności publicznej, jak i domów jednorodzinnych. W tym drugim wypadku, właściciele często jednak, nie chcąc lub nie mogąc wydawać majątku na projektantów, zadają sobie pytanie jak urządzić ogród japoński i czy można to zrobić samemu, bez fachowego wsparcia. Odpowiedź na to pytanie zdecydowanie brzmi „tak”. Wystarczy podstawowa wiedza teoretyczna oraz znajomość wymagań wybranych gatunków roślin.

Jak założyć japoński ogród?

Na początek warto podkreślić, że japoński ogród powinien przypominać wycinek naturalnego krajobrazu i, jako taki, musi harmonijnie łączyć się z roztaczającym się poza granicami działki widokiem. Co istotne, wielkość posesji nie ma tu najmniejszego znaczenia, Japończycy są bowiem znani ze zdolności zaaranżowania ogrodu nawet na kilkunastu centymetrach kwadratowych. Ważne są za to elementy, które zawsze powinny zostać uwzględnione w kompozycji, a zaliczają się do nich, oprócz rzecz jasna roślinności, woda oraz kamienie. Jeżeli chodzi o tę pierwszą, to najlepszą opcją będzie woda płynąca, pod postacią strumienia lub małej kaskady. Na szczęście jednak, jeżeli nie chcemy takiego elementu w naszym ogrodzie, możemy go z powodzeniem zastąpić żwirem, podobnie, jak robią to Japończycy. Z kolei kamienie, detale symbolizujące trwałość i niezmienność, powinny nawiązywać swoim kształtem do górskiego krajobrazu. Wreszcie, w ogrodzie japońskim powinna znaleźć się ścieżka. Wijąc się malowniczo i naturalnie wśród roślin ma symbolizować drogę do oświecenia i odkrywanie na każdym zakręcie coraz to nowych prawd o rzeczywistości. Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-urzadzic-ogrod-w-stylu-japonskim-porady-eksperta
 

Dodaj komentarz