Jak prawidłowo kleić styropian

Opublikowany dnia Lis 18 2018 - 9:19am przez Igor Szymański

Płyty ze styropianu przyklejane do murów budynku to najczęstszy sposób ocieplania. Taka warstwa izolacyjna chroni przed stratami ciepła.
Prawidłowo wykonane ocieplenie ze styropianu dobrze spełnia swoją funkcję. Jest to znana technologia, dość prosta w stosowaniu, więc ocieplenie wykonywane jest zwykle w prawidłowy sposób. Wystarczy jedna grubsza warstwa tego materiału. Może być jednak potrzebne klejenie styropianu jako drugiej warstwy ocieplenia. Dotyczy to starszych budynków. Grubość płyt, jakie kiedyś stosowano w budownictwie, obecnie nie jest wystarczająca.

Klejenie styropianu – co jest potrzebne

Idealna temperatura dla prac związanych z wykonaniem izolacji cieplnej to od 5 do 25°C. Dotyczy to i samego klejenia, i momentu schnięcia zaprawy klejowej. Wcześniej konieczne jest przygotowanie podłoża. Powinno być stabilne, suche i równe. Z reguły przed klejeniem stosuje się preparat gruntujący. Po odczekaniu doby można zacząć przyklejać płyty.
Dla dobrej izolacji stosuje się płyty styropianowe o grubości 15 cm. Warto wybrać styropian frezowany, by nie było problemu mostków termicznych. Kiedyś stosowano cieńsze płyty. Dlatego obecnie wykonuje się klejenie styropianu do styropianu, a najczęściej na tynk starszych budynków. Poza płytami, gruntem i zaprawą klejową do wykonania izolacji potrzebna jest jeszcze pianka do wypełniania szczelin. O ile nie jest to docieplanie starszego budynku, to potrzebne są też listwy startowe.

Czy decydować się na klejenie styropianu na styropian?

Współczesne standardy dotyczące poziomu izolacji są wysokie. Budynek ma być energooszczędny. Warto poprawić ocieplenie budynku, jeśli nie jest wystarczające. Do wyboru są dwie opcje. Można pozbyć się starego ocieplenia albo dodać drugą warstwę styropianu. Klejenie styropianu dodatkowo możliwe jest tylko wtedy, kiedy poprzednie ocieplenie wykonane było prawidłowo i tynk jest w dobrym stanie. Konieczna jest ocena stanu technicznego izolacji, by określić, czy jest taka możliwość. Czasem potrzebne będzie, by wcześniej dokonać naprawy. Może być też konieczne położenie styropianu na nowo.Jeśli ocena wypadnie pomyślnie, można przykleić kolejną warstwę styropianu. Warto to wziąć pod uwagę. Klejenie styropianu na styropian jest tańsze, niż gdyby trzeba było zrywać poprzedni i kłaść izolację na nowo. Nie muszą być one potrzebne przy jednej warstwie, jednak przy takim doklejaniu płyt, konieczne są kołki. Muszą być długie, by sięgać do murów. Zapewni to stabilność warstwy izolacyjnej.
Dwie warstwy styropianu to wybór dla budynków, które już mają izolację, ale niewystarczającą. Kiedy trzeba ocieplić nowy dom, to wykonuje się jedną warstwę ocieplenia. Jedna warstwa grubego styropianu to dobra izolacja, a przy tym stabilna. Więcej informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Faveotech: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/klejenie-styropianu-a-ujemna-temperatura-jak-ocieplac-dom-w-zime

Dodaj komentarz