Jak dokonać odpowiedniego wyboru gładzi tynkowej

Opublikowany dnia Lis 5 2018 - 11:09am przez Igor Szymański

Ilość budowlanych materiałów wykończeniowych dostępnych na rynku może być przytłaczająca. Jeśli więc poszukujesz dobrej jakości gładzi do tynku cementowo-wapiennego i gubisz się w nawale dostępnych opcji, jesteśmy w stanie Ci pomóc. W niniejszym artykule poddaliśmy zwięzłej analizie dwa produkty, które nie zawiodą Cię nawet w wymagających warunkach.

Gładź cementowa – idealne wykończenie tynku zewnętrznego

Gładź można zastosować na zewnątrz tylko i wyłącznie wtedy, gdy ściany pokryte są tynkiem cementowo wapiennym. Powierzchnia taka może być co prawda nieco problematyczna, niemniej jednak wysokiej jakości gładź cementowa powinna ją gustownie ozdobić oraz skutecznie zabezpieczyć. Produkty tego typu oferują najwyższą wytrzymałość na warunki atmosferyczne, nie odstając od konkurencji pod względem oddychalności oraz walorów wizualnych. Gładź cementowa nie pozwala rzecz jasna osiągnąć takiej gładkości, jak chociażby gipsowa, czy wapienna, niemniej jednak jest jednym z niewielu rozwiązań, które nie zawodzą nawet w przewlekłych trudnych warunkach atmosferycznych.
Jeśli budżet nie jest mocno ograniczony, być może powinieneś wziąć pod uwagę jeszcze jedną ewentualność. Coraz większą popularnością cieszy się biała gładź cementowa, dedykowana także tynkom cementowo wapiennym. Produkty tego typu charakteryzują się czystszą bielą oraz lepszą przepuszczalnością niż ich standardowe odpowiedniki.

Gładź cementowo-polimerowa – elastyczna i wytrzymała

Produkty tego typu stanowią swego rodzaju ulepszenie tradycyjnych gładzi cementowych. Dodanie do składu polimerów nadaje masie nowych właściwości, a w tym przede wszystkim dużej elastyczności. Gładzie tego typu świetnie sprawdzają się na ścianach poddawanych ciągłym ruchom konstrukcyjnym. Dzieje się tak w przypadku ogromnej ilości budynków, dlatego też rozwiązanie to sprawdza się bez żadnych zastrzeżeń. Co więcej, gładzie cementowo-polimerowe nie wymagają szlifowania. Czyni to przebieg prac znacznie prostszym oraz nieporównywalnie czystszym, niż w przypadku zastosowania alternatywnych produktów.
Na rynku dostępne są także gładzie stricte polimerowe, bez cementowych dodatków. W zetknięciu z trudnymi warunkami atmosferycznymi panującymi na zewnątrz mogą one jednak okazać się niewystarczająco mocne. Z tego względu zaleca się wykańczanie tynków cementowo-wapiennych gładziami cementowo-polimerowymi.
Więcej informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Acrylputz: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-dobierac-gladz-do-tynkow-cementowowapiennych

Dodaj komentarz