Jak dbać o drewno?

Opublikowany dnia Lip 26 2018 - 10:41am przez Igor Szymański

Drewno to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów budowlanych. Wymaga jednak nie tylko precyzyjnego traktowania podczas prac produkcyjnych, ale też właściwej pielęgnacji w dalszym użytkowaniu. Na czym powinna ona polegać?

Jak zabezpieczyć drewno w domu i na zewnątrz?

Każde drewno wymaga zabezpieczenia przed negatywnym działaniem wilgoci i promieni słonecznych. Podstawą jest impregnacja oraz lakierowanie. Pierwsza z czynności polega na użyciu specjalnych środków (impregnatów), które nie tylko stanowią warstwę ochronną dla drewna, ale także podkreślają jego naturalne piękno, wydobywając atrakcyjny kolor czy eksponując usłojenie. Impregnat powinien dobrze wniknąć w drewno, by stanowić jego ochronę na każdym poziomie. Impregnację warto powtarzać, w zależności od użytego preparatu, średnio co kilka lat. Drewno warto również lakierować. Lakier chroni bowiem nie tylko przed słońcem i wilgocią, ale też przed zarysowaniami i szeregiem innych uszkodzeń mechanicznych. Ma to znaczenie dla każdego typu drewna – miękkiego i twardego, wykorzystywanego w domu oraz na zewnątrz. Lakierobejca to natomiast  produkt podobny do lakieru, o niemalże jednakowym działaniu. Lepiej sprawdza się jednak przy obiektach nie narażonych na intensywne ścieranie. Olejowanie daje za to nie tylko zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi, ale też wyraźnie podnosi walory estetyczne drewna. Oleje sprawdzają się głównie przy pielęgnacji twardego drewna. Można korzystać z nich do ochrony zewnętrznych elementów drewnianych, np. architektury ogrodowej.

Czym zabezpieczyć drewno?

Wybierając konkretny preparat do drewna, należy zwrócić uwagę na to, by był dopasowany do realnych wymagań. Drewno znajdujące się w domu będzie mniej narażone na niektóre zjawiska. Natomiast drewno wystawione na działanie wszelkich czynników zewnętrznych wymaga użycia impregnatu, który stanowi ochronę przed maksymalną ilością zjawisk. Na rynku dostępne są preparaty chroniące nie tylko przed promieniami UV i wilgocią, ale również niskimi temperaturami, rozwojem pleśni lub grzybów. Niektóre środki zabezpieczają nawet przed sinizną i owadami. Impregnat, lakier czy inny środek ochronny warto także dobrać do rodzaju drewnianych elementów – w zależności od preferencji, można skorzystać z klasycznych, bezbarwnych środków lub tych dekoracyjnych, kolorowych. Ciekawą opcją zabezpieczenia jest również emalia. Działa podobnie do wcześniej wymienionych preparatów, ale daje efekt intensywniejszego krycia. Należy dokładnie dobrać ją do rodzaju drewna. To wewnątrz budynku wymaga użycia emalii rozcieńczanej w wodzie, a na zewnątrz stosuje się zwykle emalię rozcieńczaną rozcieńczalnikiem.

Więcej informacji na temat konserwacji drewna znajdziecie w poradniku przygotowanym przez firmę Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-zabezpieczyc-drewno-przed-wyciekiem-zywicy-i-usunac-slady

Dodaj komentarz