Energetyka solarna szansą czy zagrożeniem ekonomicznym?

Opublikowany dnia Mar 30 2014 - 4:07pm przez Miłosz Szewczyk

Raz na jakiś czas zdarzają się w gospodarce światowej rewolucje technologiczne. Wynalezienie wydajnych metod przekształcania energii słońca na energię elektryczną oraz cieplną zapoczątkowało rozwinięcie instalacji paneli fotowoltaicznych. Kraje leżące na terenach wysokiego nasłonecznienia, z równomiernie rozłożonym klimatem korzystają z tych zasobów bardzo efektywnie. W hiszpańskich miejscowościach turystycznych większość hoteli oraz kwater prywatnych posiada baterie słoneczne, dające pełne zapotrzebowanie energetyczne. Czy stoi przed nami zupełnie nowa era zasilania?

Środowisko mówi stop

Globalne problemy energetyczne są dotkliwe. Mówi się o globalnym ociepleniu, zaburzeniach ekosystemu, wymieraniu gatunków roślin i zwierząt. Zagładę życia powoduje w dużym stopniu przemysł ciężki, poszukiwania ropy naftowej, itp. Naukowcy od dawna patrzą na słońce, widząc w nim nieskończone źródło energii. Nie umiemy jeszcze konwertować w stu procentach mocy promieni słonecznych, ale już niewielki procent wystarczy do zaspokojenia życia przeciętnego gospodarstwa domowego. To niesamowita perspektywa. Czysta energia nie wywołuje negatywnych skutków ubocznych. Jest przyjazna środowisku naturalnemu. Z ekonomicznego punktu widzenia daje szansę na prawdziwą niezależność.

Nowoczesne panele fotowoltaiczne wytrzymują kilkadziesiąt lat, bez utraty właściwości energetycznych. Wielu producentów, aby zwiększyć konkurencyjność oferty sugeruje nawet wieloletnie gwarancje satysfakcje. W Polsce trudno jeszcze o popyt na panele słoneczne, bo pieniędzy brak, bo klimat nie sprzyja, bo wolimy mieszkać w blokach i nie mamy tak dużej wiedzy o nowych technologiach. W cieplejszych państwach energia solarna i pochodząca z elektrowni wiatrowych napędza w dużym stopniu całą gospodarkę. U nas można wykorzystać panele wydajnie na terenach z ograniczonym poziomem zanieczyszczeń, w miarę stabilną pogodą.

Energetyczne słońce

Podgrzewanie wody w domu i zasilanie podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego energią słońca kusi, ze względu na ograniczenie klasycznych wydatków. Wydobycie ropy naftowej i innych surowców naturalnych niszczy ekosystem w tragicznym tempie. Nadszedł czas na zmiany, a słońce to nieskończona elektrownia dostępna dla każdego. Poczytaj o technologii, poznaj firmy oferujące takie usługi, określ indywidualne potrzeby, a zmienisz swoją codzienność tak, jak robi to mnóstwo osób na całym świecie.

Więcej na temat praktycznych rozwiązań fotowoltaicznych znajdziesz w serwisie internetowym www.soldar.pl.

Dodaj komentarz