Elewacje w stylu skandynawskim

Opublikowany dnia Gru 2 2018 - 2:50pm przez Igor Szymański

Tym, co w dużej mierze determinuje odbiór danego budynku jest elewacja, dlatego jej wykonaniu warto poświęcić więcej uwagi angażując zarówno wiedzę teoretyczną, inwencję twórczą, jak i najwyższej klasy materiały. I choć takie przedsięwzięcie bez wątpienia pochłonie sporo czasu i środków, to efekt zrekompensuje to z nawiązką. Estetyczna, elegancka elewacja będzie przyciągała wzrok, wyróżniała nasz dom na tle pozostałych i, najprościej rzecz ujmując, będzie namacalnym dowodem naszego dobrego gustu i znajomości trendów.

Styl skandynawski – cechy

Skoro już o trendach mowa, to jednym z najpopularniejszych obecnie stylów jest estetyka skandynawska widoczna zarówno na zewnątrz budynku, jak i w aranżacji pomieszczeń. Konwencja ta, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z krajów Skandynawii, rejonu cierpiącego przede wszystkim na okresowy niedobór światła. Bolączkę tę widać doskonale w architekturze, gdzie wszystko nakierowane jest na skierowanie możliwie jak największych ilości naturalnego światła do wnętrz. Stąd w stylu skandynawskim mamy zawsze sporo okien, najlepiej o dużych szybach i cienkich, oszczędnych profilach. Jeśli chodzi o paletę barw, to dominują kolory jasne, neutralne, przede wszystkim biele, beże i szarości, ale nie brak przy tym również mocniejszych akcentów, w tym czerwieni, brązów oraz czerni. Kolejną charakterystyczną cechą stylu skandynawskiego jest zamiłowanie do naturalnych materiałów. Dominuje drewno, kamień, cegła, ewentualnie szkło, metal i ceramika. Nie ma tu miejsca na podróbki, choćby nawet do złudzenia przypominały oryginał. Ponadto, w estetyce tej niezwykle istotna jest funkcjonalność. Nadmierne zdobienia, niepotrzebne bibeloty oraz zagracające przestrzeń dodatki powinny być z miejsca usunięte i zastąpione 1-2 wysmakowanymi dekoracjami, najlepiej takimi, które spełnia również funkcje użytkowe.

Styl skandynawski – dom

Jak wymienione charakterystyki mają się do elewacji? Otóż przede wszystkim trzeba pamiętać, że musi być ona nie tylko w miarę prosta, oszczędna i elegancka, ale również powinna wpasować się w otaczający krajobraz. Jeśli chodzi o kolorystykę, to najlepiej sprawdzą się ściany w kolorze białym lub szarym, jednak jest też dobra wiadomość dla miłośników mocniejszych akcentów. Styl skandynawski bardzo dobrze prezentuje się również w odcieniach czerwieni, brązu, a nawet pomarańczu. Projektując elewację należy jednak pamiętać, że dom w stylu skandynawskim jest zwykle bryłą minimalistyczną, czasami nawet nieco surową. Żeby zatem nieco ocieplić i urozmaicić jego wizerunek, warto wybrane fragmenty ścian pokryć kamieniem, cegłą lub drewnem. Rozwiązanie takie najlepiej będzie się prezentowało na wysuniętych elementach fasady lub przy poddaszu, podkreślając jednocześnie jego odmienny, prywatny charakter. Więcej informacji znajdziecie pod tym adresem: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/oryginalne-elewacje-domow-w-stylu-skandynawskim

Dodaj komentarz