Centrala – mózg systemu alarmowego

Opublikowany dnia Mar 17 2014 - 1:31pm przez Miłosz Szewczyk

Obecnie wszystkie systemy alarmowe, którymi można znaleźć na rynku są wyposażone w centralę alarmową, która pełni funkcję sterowną dla całego systemu. To właśnie do niej dochodzą wszelakie sygnały z czuje alarmowych, które są zainstalowane w systemie. Ona też odpowiada za ich przetworzenie, a także wytworzenie konkretnych reakcji, którym jest alarm, bądź też powiadomienie odpowiednich służb o zdarzeniu. Wiele systemów łączy w sobie te dwa elementy, dzięki czemu w razie włamania przestępca może jeszcze zrezygnować ze swoich zamiarów. Właściwie to centrala alarmowa jest odpowiedzialna za cały w pełni funkcjonujący system. To ona, jak już wspomnieliśmy odbiera sygnały z zamontowanych czujek i przetwarza je w zależności od stanu pracy, na jaki została ustawiona.

Przykładowe zastosowanie

Można na przykład ustawić centralę w stan tak zwanego dozorowania, kiedy to sygnał z czujek może uruchamiać sygnalizatory dźwiękowe, jednak jeśli taki stan czuwania centrali nie będzie włączony, sygnał również się nie uruchomi. Tak więc każdy kto zdecyduje się na to, aby w swoim domu zainstalować systemy alarmowe, powinien pamiętać o ich właściwej obsłudze. Tylko z wykorzystaniem odpowiednich procedur i właściwej obsłudze, będziemy mogli cieszyć się bezpieczeństwem i nie martwić się o to, co stanie się pod naszą nieobecność. Jednakże, aby posługiwać się centralą alarmową, niezbędne są manipulatory. Są to zazwyczaj takie urządzenia jak klawiatura połączona z wyświetlaczem, bądź też innymi wskaźnikami.

ikona-alarmuCzasami też wykorzystywane są piloty bądź inne urządzenia sterujące. Mimo prostoty obsługi oraz dużego poczucia bezpieczeństwa, wciąż jeszcze wiele osób nie jest przekonanych do instalacji takiego produktu w swoim biurze, domu czy też w innym miejscu. Zazwyczaj wynika to z braku informacji, jaki można zauważyć w odczuciu tych osób. Dlatego też uzupełniając je, szybko mogą oni się przekonać o wysokiej opłacalności takiej inwestycji w swoje bezpieczeństwo.

Takie sprawnie funkcjonujące systemy alarmowe, mogą działać zniechęcająco na intruza. Oczywiste jest, że włamywacz będzie chciał wybrać łup, który jest gorzej zabezpieczony. Już sam fakt pojawienia się gdzieś w widocznym miejscu urządzenia alarmującego, może sprawić, że włamywacz zrezygnuje ze swoich zamiarów. Nawet kiedy się zdecyduje na taki krok, to podobny efekt da, jego uruchomienie, bo złodziej może jeszcze zaniechać swoich działań. Kiedy jednak nawet to nie poskutkuje, w niedługim czasie na miejsce mogą przybyć służby interwencyjne, które zostały zaalarmowane przez system alarmowy obiektu.

Szczegółowe informacje na temat instalacji i montażu niezawodnego systemu alarmowego znajdziesz na stronie firmy ASD.

Dodaj komentarz